Anne Seymour Damers sjeldne terrakotta-hund stanset fra eksport – verdsatt til 8,5 millioner kroner

En unik terrakottaskulptur av pioneren Anne Seymour Damer er midlertidig stanset fra eksport etter Sotheby’s-salg. Britiske myndigheter håper verket, verdsatt til 8,5 millioner kroner, kan bli værende i landet.
0 Aksjer
0
0
0

Anne Seymour Damers sjeldne terrakotta-hund stanset fra eksport – verdsatt til 8,5 millioner kroner

Skulpturen av den britiske kunstneren Anne Seymour Damer (1748–1828) har blitt midlertidig stanset fra å forlate Storbritannia, etter at den ble solgt på auksjon hos Sotheby’s 2. juli 2025. Etter salget ble det sendt søknad om eksportlisens, men britiske myndigheter har nå valgt å holde igjen verket i håp om at det kan bli værende i landet.

Beslutningen er tatt etter råd fra The Reviewing Committee on the Export of Works of Art and Objects of Cultural Interest (RCEWA), som mener skulpturen har så stor historisk og kunstnerisk verdi at den bør sikres for en britisk offentlig samling. For å lykkes må en institusjon klare å stille med rundt 8,5 millioner kroner, som tilsvarer salgsprisen.

Et verk som aldri forlot familien

Før auksjonen i fjor sommer hadde skulpturen vært i privat eie helt siden Damers død. Kunstneren testamenterte verket til sin kusine og arving, Louisa Johnston (født Campbell, 1776–1852), og siden den gang har det forblitt i familiens besittelse – helt frem til Sotheby’s-salget.

En pioner i en mannsdominert verden

Anne Seymour Damer var både aristokrat og billedhugger i en tid da kvinnelige kunstnere sjelden ble tatt på alvor. Likevel etablerte hun seg som en av sin tids mest respekterte skulptører og regnes i dag som den første kvinnen som oppnådde varig anerkjennelse innen britisk skulpturkunst.

Hun var æresutstiller ved Royal Academy i over tre tiår, fra 1784 til 1818, og stilte ut mer enn 30 arbeider. Blant hennes nære støttespillere var politikeren, historikeren og kunstsamleren Horace Walpole (1717–1797), som også var hennes gudfar. Etter at Damers ektemann døde ved selvmord, oppmuntret Walpole henne til å satse fullt på kunsten og ga henne både faglig og sosial støtte. Damer arvet også Walpoles berømte hus, Strawberry Hill, med livsvarig bruksrett.

En sjelden overlevning

Den aktuelle skulpturen forestiller en såkalt «sjokkhund» – en liten, langhåret selskapshund, ofte assosiert med raser som malteser. Terrakottamodellen er blant svært få bevarte dyreskulpturer av Damer i dette materialet. En marmorversjon av samme motiv befinner seg i dag i samlingen til Metropolitan Museum of Art i New York.

Kulturminister baronesse Twycross har fremhevet Damers betydning som kunstner og pioner:
– Anne Damer var en banebrytende skikkelse og en av de første som løftet frem kjæledyr som verdige motiver i billedkunsten.

Komitémedlem Mark Hallett understreker verkets kunstneriske kvalitet:
– Denne terrakotta-sjokkhunden viser Damer på sitt mest uttrykksfulle. Skulpturen formidler nærværet av et elsket kjæledyr med bemerkelsesverdig liv og presisjon. Den er bevart i nær perfekt stand og har en realisme som fortsatt vekker undring.

Oppfyller alle Waverley-kriteriene

RCEWA anbefalte eksportstans fordi verket oppfyller alle tre Waverley-kriteriene:
– det har enestående betydning for britisk historie og kulturliv
– det har fremragende estetisk verdi
– det er av avgjørende betydning for forskningen på Damers liv, karriere og utviklingen av dyreportretter i skulpturkunsten

Den endelige avgjørelsen om eksportlisens er utsatt til 29. april. I mellomtiden åpner myndighetene for at offentlige institusjoner kan komme med tilbud – også under veiledende pris – gjennom private avtaler. Slike løsninger kan gi betydelige økonomiske fordeler for museer som ønsker å sikre verket for offentligheten.

0 Aksjer
Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Du vil kanskje også like